U organizaciji Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije održan je okrugli stol pod nazivom „14 000 razloga za uzbunu“ na kojem su se okupili predstavnici relevantnih institucija iz područja zaštite prirode i agronomije iz Hrvatske, Slovenije, Srbije i Crne Gore te predstavnici organizacija civilnog društva.
Sam naziv okruglog stola upozorava na 14 000 stranih vrsta koje su ljudskim djelovanjem unesene u Europu te izazivaju zabrinutost EU jer znanstveni podaci pokazuju da 10 – 15 % stranih vrsta postaje invazivno, tj. počinje uzrokovati velike probleme za očuvanje bioraznolikosti, ali i gospodarstvo te ljudsko zdravlje.
Ravnateljica JU Zeleni prsten Zagrebačke županije, dr. sc. Tatjana Masten Milek moderirala je ovaj okrugli stol. Uvodno je temu predstavila Zrinka Domazetović, voditeljica službe za bioraznolikost u Upravi za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Naglasak je stavila na ozbiljnosti problema u financijskom smislu. Prema zadnjoj procjeni iz 2019. godine, godišnji trošak zbrinjavanja invazivnih stranih vrsta iznosio je više od 423 milijarde dolara, a troškovi se od 1970. godine svake godine najmanje četverostruko uvećavaju.
Dr. sc. Dario Ivić, rukovoditelj Odjela za biljno zdravstvo u Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu, predstavio je sustav kontrola, karantena i obaveznih mjera kontrole štetočina bilja. Sustav je vrlo dobro posložen zakonodavno i institucionalno te ima dugu tradiciju. Smatra da je poželjna uspostava sličnog sustava i u zaštiti prirode.
Predsjednik organizacije Parkovi Dinarida, Zoran Mrdak, istaknuo je kako njegova organizacija okuplja preko 100 upravitelja zaštićenim područjima iz 8 zemalja. Naglasio je da se problemu u Hrvatskoj pristupa puno ozbiljnije nego u ostalim zemljama članicama organizacije a koje nisu članice EU. Smatra da tome značajno doprinose EU direktive te činjenica da zahvaljujući članstvu u Uniji, Hrvatska ima bolji pristup financiranju projekata iz EU fondova.
Dr. sc. Dubravka Dujmović Purgar, predstojnica Zavoda za poljoprivrednu botaniku na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, predstavila je projekt LIFE OrnamentalIAS. S obzirom na to da je velik problem upravo rasprostranjivanje ukrasnih vrsta iz vrtova i parkova u prirodu, gdje rade ogromne štete, projekt se bavi poduzimanjem potrebnih mjera da se to što je više moguće spriječi. U sklopu svojih aktivnosti, uz brojne edukacije provodit će i istraživanja potencijala iskorištavanja invazivnih stranih vrsta za dobivanje energije, nutrijenata i drugih korisnih tvari. To bi trebalo doprinijeti interesu za pojačanim uklanjanjem invazivnih stranih vrsta iz prirode.
Luka Basrek, voditelj projekata u JU Zeleni prsten Zagrebačke županije, govorio je o iskustvima Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije u uklanjanju invazivnih stranih vrsta kroz niz provedenih projekata.
Monika Cindrić, viša stručna suradnica za upravljanje projektima u Javnoj ustanovi Međimurska priroda, također je govorila o iskustvima u borbi protiv invazivnih stranih vrsta. Kao pozitivan primjer istaknula je brzu reakciju na bujanje vodene salate, vrste koja se nalazi na Unijinom crnom popisu, a koju su zahvaljujući velikom trudu, ove jeseni uspjeli ukloniti vrlo brzo nakon što je zabilježena. O akciji je snimljena i emisija za Ekozonu (HRT) koju možete pregledati ovdje. Također je ispričala i o iskustvu uklanjanja divovskog svinjskog korova, vrste koja pri kontaktu s kožom može uzrokovati vrlo ozbiljne kemijske opekline. To su na žalost čuvari prirode osjetili i na vlastitoj koži zbog trenutka nedovoljnog opreza prilikom uklanjanja.
dr. sc. Tanja Mihinjač iz Zavoda za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja iznijela je iskustva u borbi protiv jedne od najgorih invazivnih stranih biljaka, pajasenom. Kroz projekt LIFE Contra Ailanthus, zajedno s partnerima uklanjaju pajasen s područja Nacionalnog parka Krka, područja ekološke mreže JI Pelješac, te područja kulturne baštine Dubrovnik, Ston i Mali Ston.
Nakon izlaganja uslijedila je diskusija te je zaključeno je da je iznimno važna prevencija, što je potvrđeno i iskustvima iz sustava zaštite bilja, ali i konkretnim iskustvima u radu institucija koje se bave zaštitom prirode. Svakako je pohvalno što imamo sve više pozitivnih primjera u borbi protiv invazivnih vrsta i što se zahvaljujući međunarodnoj suradnji postižu sve bolji rezultati.
Foto: arhiva JU Međimurska priroda i JU Zeleni prsten Zagrebačke županije