Kada ste posljednji put doživjeli čaroliju svjetlosti i noćnog plesa krijesnica? Volonteri i djelatnici Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode koji su prošle godine u lipnju sudjelovali u volonterskoj akciji pod nazivom Noćni lov na jelenka na terenu šume Topolje u Globetki kod Čakovca imali su privilegiju doživjeti čarobni sjaj krijesnica. One su aktivne u lipnju, u večernjim satima između 21 i 22 sata, upravo u vrijeme i kada se provodi monitoring kukca jelenka.
Ivanjski sjaj
U Hrvatskoj su dosad identificirane četiri vrste krijesnica, većinom su prisutne ivanjska i mala ivanjska krijesnica. Ovi kukci obitavaju na svim kontinentima u područjima tropske i umjerene klime, te ih je zabilježeno sveukupno dvije tisuće vrsta. Prepoznatljive su svugdje zbog sposobnosti emitiranja svjetlosti. Bioluminiscenciju odnosno hladno svijetljenje u živih organizama, krijesnice koriste za međusobnu komunikaciju i privlačenje partnera, plašenje, upozoravanje neprijatelja (predatora) ili pak kako bi branile svoj teritorij i stanište. Većina krijesnica stvara zelenkasto-žuto svjetlo.
Što ih ugrožava?
Posljednjih godina gubitkom vrijednih staništa, primjerice livada, i sve većom urbanizacijom opaža se sve manja brojnost ovih osobitih kukaca. Svjetlosno zagađenje im sve više prijeti. Svjetla automobila, ulična rasvjeta, blještavi reklamni panoi i drugi osvijetljeni prostori ugrožavaju komunikaciju ionako osjetljivih krijesnica. Ugroza krijesnicama je također još jedna ljudska aktivnost – pretjerana upotreba pesticida.
Doživite ih
Tople ljetne noći, kakvih se neke generacije sjećaju iz doba djetinjstva, uz čaroliju „letećih prirodnih lampiona‟, stoga su sve rjeđe. Čuvajmo livade i druga za krijesnice pogodna staništa, kako bi festival svjetlosti u izvedbi krijesnica bio u ljetnim mjesecima besplatno dostupan budućim generacijama koje dolaze. Teško ih je fotografirati. Treba ih doživjeti!
foto: Robera Radović, Mihaela Mesarić
Tekst je objavljen u digitalnom i tiskanom izdanju časopisa VEGA HORIZONTI br. 4