Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav
Nakon što je u srpnju 2012. godine UNESCO proglasio Prekogranični rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav između Hrvatske i Mađarske, napori na daljnjem unapređenju statusa tog područja nisu stali. Težnjama za njegovo proširenje pridružili su se kolege iz Austrije, Slovenije i Srbije, pa je u rujnu 2021. godine proglašen prvi pentalateralni (petdržavni) rezervat biosefere na planetu! Opis tog RB-a nalazi se ovdje: https://iucn.org/news/protected-areas/202201/unesco-declares-worlds-first-5-country-biosphere-reserve-along-mura-drava-danube
Više o svim rezervatima biosfere: https://en.unesco.org/biosphere
U ovom trenutku, na svijetu postoji 738 rezervata biosfere na području 134 države, što uključuje i 22 prekogranična rezervata. Od ta 22, samo je jedan petdržavni: Mura-Drava-Dunav.
Rezervat biosfere ne znači dodatnu strogoću zaštite, iako pojam rezervat to može implicirati; tu nije riječ o strogim ili posebnim rezervatima prema hrvatskom zakonu o zaštiti prirode, nego jednostavno o općeprihvaćenoj međunarodnoj terminologiji. Austrijanci, primjerice, svoje rezervate biosfere zovu biosfernim parkovima. Prirodne vrednote Regionalnog parka Mura-Drava te Parka prirode Kopački rit prepoznate su na međunarodnoj razini kao središnja zona zaštite prirode na čijim se rubnim dijelovima može oprobati model održivog razvoja. Dakako, sama deklaracija UNESCO-a neće puno vrijediti ako se i županije ne okrenu modelima razvoja koji potiču ekonomiju, ali istodobno i čuvaju prepoznate i službeno zaštićene vrijednosti, prirodne i kulturne. Međimurska županija stremi ostvarenju ciljeva održivog razvoja, a UNESCO-ova potpora tome daje vjetar u leđa. Naime, među više od 100 000 zaštićenih područja prirode u cijelom svijetu, u ovom ih trenutku samo 738 ima status rezervata biosfere, što znači da UNESCO pomno odabire regije u kojima će putem tog statusa omogućiti lokalnim zajednicama da svoj razvoj usmjere prema održivosti. Time se želi pokazati da zaštita prirode ne donosi stroge zabrane, već daje okvir za skladnost između čovjeka i ukupnog prirodnog okruženja. U konačnici, UNESCO je pridjevak rezervata biosfere pridodao području koje je prvotno zaštitila sama Republika Hrvatska u veljači 2011. godine, a to je i jedan od uvjeta, naime, da deklarirani rezervat biosfere prethodno bude proglašeno zaštićeno područje na nacionalnoj razini.


- MO
- TU
- WE
- TH
- FR
- SA
- SU
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 1
Events for 1st June
Events for 2nd June
Events for 3rd June
Events for 4th June
Events for 5th June
Svjetski dan zaštite okoliša
Events for 6th June
Events for 7th June
Events for 8th June
Dan zaštite planinske prirode u Republici Hrvatskoj
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
Events for 9th June
Events for 10th June
Events for 11th June
Events for 12th June
Events for 13th June
Events for 14th June
Events for 15th June
Events for 16th June
Events for 17th June
Svjetski dan suzbijanja erozije i suše
Events for 18th June
Events for 19th June
Godišnjica otvaranja Centra za posjetitelje Med dvemi vodami (2020. – 2025.)
Tijelovo
Events for 20th June
Events for 21st June
Events for 22nd June
Dan antifašističke borbe
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
Events for 23rd June
Events for 24th June
Events for 25th June
Events for 26th June
Events for 27th June
Events for 28th June
Events for 29th June
Međunarodni dan Dunava
- 30
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6