Značajan dio zaštićenih područja u Međimurskoj županiji uz kopnena staništa pokrivaju i vodene površine. Stoga se unutar redovnih djelatnosti Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode provodi nadzor vodenih staništa, uz pomoć plovila. Iako je to primarno aktivnost Službe čuvara prirode odnosno međimurskih čuvara prirode Velimira Bašeka i Antonia Krušelja, i ostali djelatnici Javne ustanove, posebno djelatnici stručne službe sudjeluju u motrenju i praćenju stanja biljnih i životinjskih vrsta te drugih vrijednosti zaštićenog područja vodenih staništa.
Za sigurnu plovidbu rijekom Dravom i Murom potrebna su određena tehnička znanja i vještine, a prije svega je potrebno znanje plivanja. Stoga je Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode osigurala i organizirala za svoje djelatnike inicijalnu provjeru znanja plivanja na Gradskim bazenima “Marija Ružić“ Čakovec. Podjela diploma upriličena je prilikom dana rada djelatnika Javne ustanove na terenu, ophodnje i nadzora na rijeci Dravi, a sve organizirano u suradnji s Agencijom More Adventure. Kao grafičko-likovni detalj na uručenim diplomama izdvaja se vidra (Lutra lutra) koja je izvrsna i elegantna plivačica, kao simbol plivačke izvrsnosti iz životinjskog svijeta Međimurske županije. Najdraža hrana joj je riba, ali ponekad lovi i druge kralježnjake ili rakove. Dok roni, oslanja se na osjetilo dodira koje joj se nalazi u brkovima.
Organiziran je rafting, uz polazišnu točku na River ranchu, u Svibovcu Podravskom. Rafting staza bila je do dijela rijeke Drave kod Gornjeg Hrašćana, gdje inače djelatnici Javne ustanove Međimurska priroda, u proljeće organiziraju volontersku akciju čišćenja obale kako bi osigurali dom bregunicama. Plovidba je bila poučna, zabilježene su brojne ptičje vrste, a svi sudionici raftinga sigurno su plovili jer vladaju dostatnom vještinom plivanja. Kako bi vidra ocjenila stil plivanja, ostavlja se njoj na promišljanje.
Foto: Roberta Radović