U tijeku je akcija Alien CSI Bioblitz u koju se priključila i Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode. Organizira ju Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, a provodi se na području cijele Republike Hrvatske u razdoblju od 19. do 25. svibnja 2025. godine. Cilj akcije je prikupiti što veći broj nalaza stranih i invazivnih stranih vrsta te ujedno povećati svijesti javnosti o toj problematici. Naime, invazivne strane vrste jedna su od najvećih prijetnji bioraznolikosti i velik globalni problem.

Tijekom prošlogodišnjih Bioblitzeva prikupljeno je oko 1500 opažanja stranih i invazivnih stranih vrsta. Broj opažača svake se godine povećava!
Smisao Bioblitz događanja je u kratkom vremenskom razdoblju prikupiti što veći broj podataka o bioraznolikosti na određenom geografskom području, a glavni su mu ciljevi:
1. inventarizacija vrsta
2. povećanje znanja sudionika o vrstama (zaštiti prirode)
3. bilježenje novih vrsta za određeno područje
4. promoviranje organizatora
5. aktivno uključivanje javnosti u teme vezane za zaštitu prirode.
Još se stigneš priključiti!
Do sad su u prikupljanju podataka sudjelovale škole OŠ Donja Dubrava, OŠ Jože Horvata Kotoriba, OŠ Hodošan, OŠ Domašinec, OŠ Mursko Središće, OŠ Selnica i Gospodarska škola Čakovec u suradnji s Međimurskom prirodom – Javnom ustanovom za zaštitu prirode.
Za sudjelovanje je potrebno skinuti aplikaciju Invazivne vrste u Hrvatskoj te putem iste prijavljivati nalaze. Prijavljivanje vrsta moguće je i putem internetske stranice Invazivne strane vrste. Nakon događaja prikupljeni će se podaci validirati te će postati vidljivi na karti opažanja i bit će dostupni za daljnje korištenje.

Prijavljujemo vrste (biljke i/ili životinje) koje su u ovo doba godine lako prepoznatljive, kao što su invazivne biljke: pajasen (Ailanthus altissima), prava svilenica (Asclepias syriaca), amorfa (Amorpha fruticosa), rejnutrije (rod Reynoutria), jednogodišnja krasolika (Erigeron annuus), petolisna lozika (Parthenocissus quinquefolia) i vinobojka (Phytolacca americana) ili invazivne životinje: kornjače Trachemys scripta i barska nutrija (Myocastor coypus). Osim navedenih, prijaviti možete i ostale strane i invazivne strane vrste.

Svaki vaš nalaz je važan! Rano otkrivanje potencijalno invazivnih stranih vrsta te provođenje hitnih mjera za kontrolu širenja i eradikaciju (potpuno uklanjanje) u ranoj fazi invazije su najučinkovitije mjere borbe protiv invazivnih stranih vrsta.
Projekt Zlikovci u prirodi financiran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kroz Javni poziv za neposredno financiranje projekata „Kontrola populacija prioritetnih invazivnih stranih vrsta“ (JP ZO 6/2023).











