Kosi tu i tam i ne se posot!

Međimurska priroda u naslovu vas i ove godine poziva da promišljanjem i brigom o divljim životinjama doprinesete poboljšanju uvjeta za oprašivače. Zašto i kako?

Najvažniji i najbrojniji divlji oprašivači u našem podneblju su dvije skupine kukaca: pčele i muhe lebdjelice. Njihovo nestajanje može imati drastične posljedice za sigurnost hrane, stabilnost i prilagodljivost kopnenih ekosustava zbog uloge koju oprašivači imaju u ekosustavu.

Jedan od glavnih razloga sve većeg nestajanja oprašivača je gubitak staništa. Naime, oprašivači ostaju bez hrane (jer nema dovoljno biljaka u cvatu) i bez doma (jer nemaju mjesto za gniježđenje) zbog načina na koji mijenjamo prirodu, urbanizacijom ili intenzivnom poljoprivredom.

Ako imaš vrt ili dvorište, ili barem balkon, postoje neke stvari koje možeš učiniti za oprašivače. Istraživanja urbanih sredina pokazala su da privatni vrtovi i dvorišta, zajedno s gradskim parkovima, mogu pružiti utočište za oprašivače i značajno doprinijeti opstanku nekih vrsta i zajednica.

Što poduzeti u svom vrtu?

1. Smanji košnju

Iako volimo izgled kratko pokošene tratine, ona nema vrijednosti za bioraznolikost. U trenutku kada pokosimo cijelo dvorište, uklonili smo cvat maslačka, tratinčice ili djeteline, koji su izvrstan izvor peludi i nektara za oprašivače.

“Kosi tu i tam i ne se posot” https://www.youtube.com/watch?v=PJkyQA9YDeU (Kosi rjeđe i kosi mozaički): prilikom košnje jedan dio svog vrta ostavi nepokošen te idući put pokosi samo taj dio. Na ovaj način će jedan dio tvog dvorišta uvijek biti u cvatu.

Primjer mozaične košnje

2. Smanji ili izbaci korištenje kemijskih pesticida

Kemijski pesticidi, posebice insekticidi, prepoznati su kao jedan od glavnih čimbenika s negativnim utjecajem pritisaka na divlje oprašivače. Osim toga, pesticidi mogu negativno djelovati i na ostatak bioraznolikosti, na okoliš i na ljudsko zdravlje.

Razmisli koliko su ti potrebni pesticidi u tvom dvorištu, isprobaj alternative, a pesticide koristi samo ako je to zaista neizbježno.

3. Posadi zavičajne biljke bogate nektarom i peludi

Velik broj uzgojenih ukrasnih biljaka zapravo ne pruža hranu oprašivačima jer su u procesu umjetne selekcije postale sterilne i izgubile nektar ili pelud. Ali, postoje i mnoge vrste koje mogu biti dobre za oprašivače i lijepo izgledati, tako da pravilnim izborom biljaka možeš puno toga promijeniti.

Pri odabiru biljaka za vrt imaj na umu da su i rano proljeće i jesen razdoblja u kojima ima aktivnih oprašivača, a tada je u pravilu manje biljaka u cvatu. Kako bi osigurali hranu za oprašivače kroz čitav njihov razvojni ciklus, idealno je da se planira vrt u kojem uvijek nešto cvjeta – što sigurno ne smeta ni nama ljudima, jer je i oku ugodno (a može biti i jestivo). I uvijek daj prednost biljkama koje su zavičajne, jer su one bolji izvor hrane za naše oprašivače od stranih vrsta biljaka.

4. Osiguraj dom za oprašivače

Kako bi se povećao broj dostupnih mjesta za gniježđenje, možeš izgraditi i postaviti mali hotel za solitarne pčele. Više o tome pročitaj ovdje te preuzmi letak o izradi hotela. Izvor teksta: https://glasprirode.hr/

Fotografije: Monika Cindrić