24. Godišnji seminar čuvara prirode

24. po redu Godišnji seminar čuvara prirode održan je 18. i 19. travnja 2024. u Domu kulture Općine Povljana na otoku Pagu. Organizirao i proveo ga je Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, a domaćin i suorganizator bila je Natura-Jadera, javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije.

Seminar je okupio stotinjak predstavnika iz različitih institucija i organizacija sektora zaštite prirode i šire. Od toga je najviše sudionika bilo iz 41 javne ustanove koje upravljaju zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže. Uz njih su sudjelovali i predstavnici Uprave za zaštitu prirode i Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Državnog inspektorata, Zadarske županije, Grada Paga, Općine Povljana te Solane Pag.

Tijekom prvog dana ovog najdugovječnijeg stručnog seminara u zaštiti prirode u Domu kulture Općine Povljana održana su stručna predavanja o aktualnim događanjima i brojnim temama iz struke te stručna rasprava, tzv. „Čuvarski aktualac“ kojem je cilj razmjena informacija i iskustava čuvara prirode radi jačanja neposrednog nadzora, učinkovitije zaštite, upravljanja, očuvanja i promicanja zaštićenih područja. Nakon uvodnog predstavljanja domaćina – Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije Natura – Jadera, obrađene su sljedeće teme: problematika izdavanja dopuštenja za zahvate u zaštićenom području, analiza stanja i izazova službe čuvara prirode, kampiranje u nacionalnim parkovima, presuda za onečišćenje speleološkog objekta, sprječavanje širenja invazivnih stranih vrsta, izazovi i važnost zaštite urbane prirode te planiranje neposrednog nadzora u Natura 2000 područjima.

Posebni ornitološki rezervat Veliko blato
Solana Pag

Drugog dana seminara sudionici su bili podijeljeni u dvije terenske skupine. Prva je pod vodstvom djelatnika JU Park prirode Velebit posjetila Cerovačke špilje, dok je druga obišla zaštićena područja na otoku Pagu (Posebni ornitološki rezervat Veliko blato i Posebni rezervat šumske vegetacije Dubrava – Hanzine) te Solanu Pag.

Seminaru su nazočili i djelatnici Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode Ivana Horvat i Antonio Krušelj, koji je prisutnima predstavio temu naziva “Šape proć´ od šapike”. Predavanje je obradilo problematiku invazivnih vrsta s posebnim naglaskom na biljku Mantegacijeva šapika (Heracleum mantegazzianum) i njenu opasnost po ljudsko zdravlje.