Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode provodi monitoring kiseličinog vatrenog plavca (Lycaena dispar) od 2017. godine te od 2024. godine i monitoringe velikog livadnog plavca (Phengaris teleius) i zagasitog livadnog plavca (Phengaris nausithous). Monitorinzi se provode sukladno programima praćenja definiranim kroz projekt „Usluga razvoja programa praćenja za vrste i stanišne tipove od interesa za EU“ u sklopu OPKK projekta „Razvoj sustava praćenja stanja vrsta i stanišnih tipova“ kojeg je provelo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja).
Za svaku od navedenih vrsta predviđeni su 10×10 kvadranti u kojima je potrebno izvršiti praćenje rasprostranjenosti i područja pojavljivanja. Vrijeme praćenja kiseličinog vatrenog plavca je od svibnja do kolovoza, dok se veliki livadni i zagasiti plavci prate od kraja lipnja do kraja kolovoza ovisno o pojavi generacija. Monitoring programima obiđeno je 7 kvadranta od toga je u 2 kvadranta potvrđena prisutnost sve tri vrste.
Unutar svakog kvadranta obiđene su pogodne lokacije nizinskih košanica s biljkama hraniteljicama iz skupine kiselica za kiseličinog vatrenog plavca i livade s ljekovitom krvarom za velikog i zagasitog livadnog plavca.
Sukladno aktivnostima Plana upravljanja Regionalnim parkom Mura-Drava i pridruženim zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže (PU 007) te Plana upravljanja zaštićenim područjem Bedekovićeve grabe i područjima ekološke mreže Međimurje i Donje Međimurje (PU 062) nastavit će se praćenje stanja plavaca u narednim godinama.