Praksa pašarenja u Republici Hrvatskoj zadržala se kao tradicionalni oblik uzgoja svinja jedino još u Turopolju (Lonjsko polje), dok je praksa žirenja (svinje se od listopada do siječnja odvode na pašu žirom kako bi povećale svoj prinos) gotovo potpuno napuštena zbog Zakona koji to više ne dozvoljava.
Stoga je osim prilike da se ove prakse (prirodnog pomlađivanja šuma i hranjenje svinja) vide u neposrednoj blizini, bila ujedno prilika i za susret projektnih partnera na terenu te razgled dijela projektnih područja ovog projekta kao i dosadašnjih uspješnih aktivnosti drugih projekata provedenih na tom području.
Naime, Slovenski državni gozdovi (SiDG) jedan su od 17 projektnih partnera projekta LIFE RESTORE FOR MDD a čije su ključne aktivnosti obnova poplavnih šuma na 20 hektara sadnjom autohtonih vrsta drveća pogodnih za stanište uz rijeku Muru na lokacijama koje su sada obrasle alohtonom vegetacijom i provođenje mjera za poticanje prirodnog pomlađivanja autohtonih vrsta drveća.
Na jednom hektaru ograđenog prostora u Murskoj šumi na slovensko-hrvatsko-mađarskoj granici trenutno boravi deset krškopoljskih svinja koje su posuđene od ekološkog uzgajivač iz Lendave Vincenca Ferenčak.
Provođenjem šumske ispaše kod krškopoljskih svinja smanjuje se čvrstoća zeljastog sloja šume, a hodanjem svinje miješaju humusni i mineralni sloj tla i tako osiguravaju bolje uvjete uzgoja sjemena hrasta. Prije osjemenjivanja hrasta, životinje se nakon 2 tjedna uklanjaju iz ograde koja je postavljena radi zaštite stabala i budućih mladica. Ukoliko prirodno osjemenjivanje ne bi bilo dovoljno, po potrebi će se izvršiti dodatna sjetva ili prihrana vrstama drveća i potrebna njega.
Na studijski razgled projektnog područja 27. rujna 2024. godine, djelatnike Međimurske prirode vodile su Viktorija Silaj (SiDG) te Anja Kirstel i Anja Cigan (ZVNRS). Galeriju fotografija snimila M. Cindrić.









