U ovom trenutku u 134 zemlje svijeta postoji 748 rezervata biosfere, proglašena kroz UNESCO-v program Čovjek i biosfera (MAB – Man and the Biosphere). To su mjesta stavljena pod UNESCOV-u zaštitu, ne zato da bi se postrožila pravila upravljanja i korištenja, već da se potakne održiv odnos između čovjeka i prirode. Cilj je očuvati bioraznolikost, uz njeno uravnoteženo korištenje i mudro upravljanje. Globalni izazovi traže i trebaju lokalna rješenja. Program Čovjek i biosfera stvoren je 1971. godine, a od 1976. godine počela se uspostavljati mreža rezervata biosfere.
U Republici Hrvatskoj do sad su proglašena dva rezervata biosfere. Planina Velebit proglašena je 1978. godine, a drugi rezervat biosfere, nama Međimurcima vjerojatno draži, područje je rijeka Mure, Drave i Dunava.
Osim što je naš, poseban je po još jednoj činjenici. Rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav (RB MDD) proglašen je kao prvi pentalateralni rezervat biosfere u svijetu 15. rujna 2021. godine na UNESCO MAB ICC sastanku u Abuji (Nigerija), između Austrije, Slovenije, Mađarske, Hrvatske i Srbije. Proglašenje nije stiglo preko noći. Još 2012. godine, manje područje današnjeg rezervata proglašeno je kao bilateralni rezervat biosfere između Mađarske i Hrvatske. A uvjet za proglašenje rezervata je zaštita područja na nacionalnoj razini.
Zanimljive činjenice o Rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav. Izvor: WWF.
Koje sve kategorije čine RB MDD u Međimurju?
Rezervat biosfere prostire se većim dijelom Međimurja (ako uključimo sve tri zone – područje jezgre, zaštitnu zonu i prijelazno područje). Unutar granica prostire se Regionalni park Mura-Drava i Značajni krajobraz rijeke Mure te točkasti lokaliteti poput Spomenika prirode Hrasta lužnjaka u Donjem Vidovcu i dva spomenika parkovne arhitekture (Platana u Nedelišću, Ginko u Donjoj Dubravi). Od Natura2000 područja, unutar rezervata se nalaze područja očuvanja značajna za ptice (područja ekološke mreže Dravske akumulacije i Gornji tok Drave), ali i područja očuvanja značajna za vrste i stanišne tipove (područja ekološke mreže Dravske akumulacije, Gornji tok Drave, Mura, Donje Međimurje, Čep-Nedelišće te djelomično Međimurje).
Karta Regionalnog parka Mura-Drava u Međimurskoj županiji (lijevo), karta područja ekološke mreže Međimurske županije (u sredini), karta granica Rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav u Međimurskoj županiji (desno)
Projekt inspiriran rezervatom biosfere
Svakodnevno boravimo i koristimo blagodati rezervata biosfere. Kako bismo podigli razinu svijesti o njegovoj važnosti, Međimurska priroda pokrenula je 2022. godine projekt naziva Zajednica škola rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav na području Međimurske županije. Trenutno ima osam škola članica (OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica, OŠ Mursko Središće, OŠ Domašinec, OŠ Hodošan, OŠ Jože Horvata Kotoriba, OŠ Donja Dubrava, OŠ Orehovica i OŠ Selnica). Cilj je umrežiti sve škole na području rezervata kako bi se mladim naraštajima pružila kvalitetnija edukacija te ih se senzibiliziralo kakav značaj za lokalnu zajednicu i njezino stanovništvo ima ekosustav koji je zbog svoje bioraznolikosti priznat na međunarodnoj razini. Kroz školsku godinu učenici se uključuju u brojne aktivnosti poput zimskog prebrojavanja ptica, monitoringa pojedinih vrsta, volonterskih akcija, ali i boravka u prirodi u obliku kampa. Slušajući predavanja djelatnika Međimurske prirode, uče o konkretnim izazovima s kojima se susrećemo u očuvanju prirode, ali i njihovim rješenjima.