Volonterske akcije u organizaciji Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode u kalendarskoj godini kreću sa spašavanjem vodozemaca od stradavanja na međimurskim prometnicama. Stoga se vozači pozivaju na oprez u subotu 8. ožujka 2025. godine jer će volonteri u prijepodnevnim satima u Selnici, Črečanu i Palovcu na već poznatim lokacijama postavljati zaštitne ograde.
Akcija „Žabe na cesti“ na lokaciji Križopotje/Dragoslavec ove godine dobit će jednu sasvim novu dimenziju. O novom pristupu spašavanja vodozemaca, razgovarali smo sa Sarom Kočiš, koordinatoricom ovogodišnje volonterske akcije.

Iskorak u zaštiti vodozemaca
* Međimurska priroda odlučila je opet biti prva na hrvatskom području u primjeni novih metoda u zaštiti prirode. Ove godine, prvi put će se spašavati vodozemci zatvaranjem prometnica u određenom dijelu dana. Što je razlog takvom pristupu?
– Od 2021. godine Međimurska priroda prati migraciju vodozemaca uz retenciju Križopotje putem postavljanja ograde za zaštitu vodozemaca. Primjerice, 2024. godine uz pomoć volontera je spašeno tj. preneseno preko ceste čak 5269 jedinki vodozemaca. Ali rezultati pokazuju da je to ujedno i mjesto najvećeg stradavanja vodozemaca u Međimurju tijekom njihove proljetne migracije prema vodenim staništima na mriješćenje. Razlog je cesta uz retenciju Križopotje/Dragoslavec kojom se odvija prilično gusti promet, a koja presijeca njihov put migracije.
U vrijeme vrhunca migracije na spomenutoj cesti događa se da, unatoč ogradi, veliki broj vodozemaca ipak završi na cesti i stradava pod kotačima automobila. Također, kako se u isto vrijeme dio vodozemaca već vraća iz retencije prema šumskim staništima, javlja se kaos na cesti jer volonteri ne znaju u kojem smjeru vodozemci putuju i na koju stranu ih prenositi. Sve nas je ovo potaknulo da napravimo iskorak u zaštiti vodozemaca i osiguramo im koliko toliko siguran prelazak preko ceste barem privremenim zatvaranjem dijela prometnice uz retenciju Križopotje. Vjerojatno prvi u Hrvatskoj.

Žabe će imati prednost tijekom 10 dana u određeno vrijeme
* Kada i koji dio prometnice će biti zatvoren za promet?
– Zatvorit će se dio lokalne ceste LC 20049 tj. ceste uz retenciju Križopotje koja spaja naselje Križopotje i Gornji Mihaljevec i to u doba dana kada su vodozemci najaktivniji. A to su večernji, noćni i ranojutarnji sati. Stoga će cesta biti zatvorena za promet tijekom 10 dana od 19 sati navečer do 8 sati ujutro i to u danima kada se očekuje vrhunac migracije vodozemaca. Iskustvo nam govori da je to obično sredinom ili krajem ožujka, ovisno o vremenskim prilikama (temperaturi, oborinama). Točan datum zatvaranja ceste još ne možemo reći, ali ćemo javnost na vrijeme informirati.
* Što je sve bilo potrebno u pripremi i organizaciji takvog projekta?
– Potrebni su bili mnogi sastanci i dogovori sa suradnicima, npr. Županijskom upravom za ceste koja nas je uputila u cijeli proces, tvrtkom NORD-ING pri izradi prometnog elaborata, načelnicima općina Gornji Mihaljevec, Sveti Juraj na Bregu i Nedelišće za dobivanje njihove suglasnosti. Bilo je potrebno i osigurati odgovarajuću prometnu signalizaciju kojom će se regulirati promet u vrijeme kada će cesta biti zatvorena. I na kraju mnogo odvažnosti za kretanje u ovakav projekt koji je nešto novo za naše podneblje.
Hvala svima na razumijevanju
* Međimurska priroda naravno zahvaljuje svima na potpori primjene nove prakse zaštite vodozemaca, zar ne?
– Zahvaljujemo prije svega Županijskoj upravi za ceste Međimurske županije koja nam je dala zeleno svjetlo za pripremanje ove akcije, zatim tvrtki NORD-ING koja je odradila veliki posao izradom prometnog elaborata o privremenom zatvaranju ceste te ga donirala za zaštitu prirode, kao i načelnicima općina Gornji Mihaljevec, Sveti Juraj na Bregu i Nedelišće na suradnji i podršci za ovu akciju. Također i tvrtki TEGRA d.o.o. na posudbi prometnih znakova.

* Kakva su očekivanja vezano uz rezultate poduzimanje takvih mjera?
– Očekujemo da će ovaj pothvat doista omogućiti da većina vodozemaca koja koristi navedeni put migracije nesmetano obaviti funkciju razmnožavanja i povratka u svoja staništa te da će stradavanje u velikoj mjeri biti smanjeno. Samim time doprinijet će se zaštiti vodozemaca lokalno, ali i šire, s obzirom na to da su vodozemci danas najugroženija skupina kralježnjaka na Zemlji te se smatra da ih je čak 41% u nekoj od kategorija ugroženosti. Očekujemo i razumijevanje i podršku opće javnosti jer na kraju krajeva, čuvajući vodozemce, čuvamo i sami sebe, upravo zbog brojnih dobrobiti vodozemaca za zdravi život na Zemlji.
Intervju pripremile: Roberta Radović i Sara Kočiš
Foto: Mihaela Mesarić, Davorin Mance