Dan očaranosti biljkama: Poziv na opažanje divljih orhideja

Pod pokroviteljstvom Europske organizacije za biljne znanosti (EPSO) 18. svibanj proglašen je Danom očaranosti biljkama. Njime se naglašava važnost uloge biljaka u očuvanju okoliša. Dan očaranosti biljkama odobrilo je 39 zemalja, 29 iz Europe, a 10 iz sjeverne i Južne Amerike, Azije, Oceanije i Afrike. Namjera i cilj  je okupiti što više ljudi iz cijelog svijeta koji su očarani biljnim svijetom i oduševljeni važnošću znanstvenog istraživanja biljnog svijeta.

Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode tim povodom poziva zainteresiranu javnost u opažanju divlje orhideje Neotinea ustulata koja raste na livadama i brežuljcima Međimurja.

Neotinea ustulata
Neotinea ustulata

Monika Cindrić, ravnateljica JU Međimurska priroda ističe: Elegancija ove orhideje i nježni uzorci dokaz su koliko je priroda u našem kraju raznolika i posebna. Orhideje su ne samo rijetke, već i iznimno osjetljive – zato ih promatrajmo s poštovanjem i čuvajmo njihova staništa.

Pomozite nam u monitoringu te nam dojavite svoje nalaze (fotografija i lokacija) na e-poštu pisarnica@medjimurska-priroda.info ili na te 040/866-297.

Prigodno uz današnji dan podsjećamo i na vrijednu tiskanu publikaciju u u nakladi Javne ustanove Priroda Varaždinske županije. Dubravko Šincek autor je knjige Flora suhih brdskih travnjaka Varaždinske županije. U njoj je predstavljeno 60-ak najreprezentativnijih biljnih vrsta suhih brdskih travnjaka Varaždinske županije.

Dubravko Šincek
Dubravko Šincek

Mnoge prirodne dragulje skrivana i naše Međimurje, stoga čuvajmo tu vrijednu prirodnu baštinu.

foto: Monika Cindrić, Roberta Radović

Dubravko Sincek (16)_resize
Predstavljanju knjige nazočili su planinari, kao i djelatnici JU Međimurske prirode
orhideja Neotinea ustulata - foto Monika Cindric (1)
Divlje orhideje u Međimurju fotografirala je Monika Cindrić, biologinja i ravnateljica JU Međimurska priroda