Djelatnici Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode ovog su proljeća organizirali radnu akciju „čišćenja‟ livade u blizini mjesta Goričan. Akcija je organizirana na čestici zemljišta na području ekološke mreže Donje Međimurje. Riječ je o području koje je zaštićeno zbog livada košanica i kritično ugroženih vrsta leptira plavca.

Voditeljica akcije, Ivana Horvat, viša stručna suradnica za upravljanje projektima pojasnila je cilj radne akcije na terenu:
– Uklanjali smo invazivnu stranu vrstu zlatošipku koja se na toj čestici značajno raširila. Osim nje, uklanjali smo i kupinu koja je naša autohtona vrsta, ali je pokazatelj sukcesije livada i zato nam tamo nije poželjna. Ako se livada redovito ne održava, što znači da se ne kosi jedanput ili dvaput godišnje, na njoj se počinju širiti invazivne ili drvenaste vrste. Livada na kojoj smo održali akciju godinama se nije kosila i već je bila prilično zarasla navedenim vrstama. Odlučili smo joj vratiti „stari sjaj‟. Krenuli smo s redovitim održavanjem, a ovom akcijom dodatno smo učinili korak ka većoj bioraznolikosti. Ta čestica je vrijedna jer su na njoj zabilježeni livadni plavci. Naime, iako je livada zarasla, na njoj je još uvijek bilo ljekovite krvare. Dan na terenu i zajednička akcija djelatnika, aktivnost je projekta unutar kojeg ćemo kupiti četiri hektara zemljišta i restaurirati ih u livade.

Aktivnost je provedena unutar projekta LIFE RESTORE for MDD.
Foto: Roberta Radović i Ivana Horvat
Travanj 2025.



Lipanj 2025.



Projekt je sufinanciran od strane Europske unije. Međutim, izraženi stavovi i mišljenja pripadaju samo autoru(ima) i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili CINEA-e. Za njih se ne mogu smatrati odgovornima ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje potporu.