VIDEO: Kosmata papiga? Ljepotica. Ali, opasna!

Hrvatskoj se naziva još cigansko perje, svionica, dubac svilni, kinder, papiga cvijet. U 17. stoljeću u Europu je unesena kao ukrasna biljka za vrtove i parkove. Negativno utječe na zavičajne vrste i ugrožava njihov opstanak. U Hrvatskoj se smatra stranom invazivnom vrstom. Najveći broj nalaza zabilježen je u sjeverozapadnoj i istočnoj Hrvatskoj. Utvrđene su lokacije u vrtovima, zapuštenim poljoprivrednim površinama, nasipima uz vodotoke, livadama (senokošama) i područjima uz prometnice. Ima je sve više i na području Međimurske županije.

Unutar projekta „Zlikovci u prirodi koji provodi Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode, ove 2025. godine je upravo ova biljka. Projektne aktivnosti usmjerene su, između ostalog, i na prepoznavanje i uklanjanje prave svilenice. Medijska kampanja provodi se pod sloganom Kosmata papiga? Ljepotica. Ali, opasna!

U prvom videozapisu, glumci, Katica i Josip Ceilinger iz Nedelišća, apeliraju na uklanjanje prave svilenice iz vrtova. Jer, papiga cvijet izgleda egzotično, ali narušava zavičajnu bioraznolikost.

Pogledajte video!

foto: Roberta Radović

lentica vidljivost projekta ZUP

Medijska kampanja projekta „Zlikovci u prirodi“ financirana je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kroz Javni poziv za neposredno financiranje projekata „Kontrola populacija prioritetnih invazivnih stranih vrsta“ (JP ZO 6/2023).

Sadržaj objave isključiva je odgovornost Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode.