Započela istraživanja prisutnih invazivnih stranih vrsta biljaka staništa uz rijeku Muru

Sukladno Godišnjem programu zaštite, održavanja, očuvanja, promicanja i korištenja zaštićenih područja Međimurske županije za 2024. godinu (KLASA: 007-04/23-01/11, URBROJ: 2109-63-04-23-02 od 22.12.2023.), Planu upravljanja Regionalnim parkom Mura-Drava i pridruženim zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže (PU 007) i GRANT AGREEMENT-u za projekt 101113557 – LIFE22-NAT-AT-LIFE RESTORE for MDD ugovoreno je istraživanje Kartiranje invazivne vrste Mantegacijeva šapika ili divovski svinjski korov (Heracleum mantegazzianum Sommier et Levier) duž toka rijeke Mure te popis drugih invazivnih stranih biljnih vrsta na PEM MURA.

Prema PU007 na području MŽ je tijekom 2020., 2021. i 2022. godine u suradnji s MINGOR-om na dvije lokacije uklanjano više primjeraka invazivne strane vrste divovski svinjski korov (Heracleum mantegazzianum Sommier et Levier). Tijekom 2022. godine zabilježeno je širenje vrste iz Žabnika nizvodnije do Hlapičine. U narednom razdoblju potrebno je uložiti posebni napor u praćenje rasprostranjenosti vrste te daljnju eradikaciju. Pored navedenog općenito je važno stalno praćenje invazivnih stranih vrsta kako bi se pravovremeno poduzele mjere za usporavanje (sprječavanje) njihovog širenja.

Istraživanje će se provoditi tijekom 3 godine, a očekivani rezultati su: utvrđeno stanje rasprostranjenosti vrste kartiranjem Mantegacijeve šapike ili divovskog svinjskog korova (Heracleum mantegazzianum Sommier et Levier) na istraživanom području, popis svih stranih biljnih vrsta zabilježenih na istraživanom području te sukladno rezultatima, prijedlog lokacija za uklanjanje stranih biljnih vrsta sa smjernicama za postupanje.

Tijekom kolovoza i rujna 2024. istraživanja invazivnih stranih biljnih vrsta proveli su stručnjaci s PMF-a dr.sc. Vedran Šegota sa suradnicima. Slijedi analiza podataka i priprema prvog izvješća. Ono što zasigurno već sada možemo konstatirati da je Međimurje sve samo ne cvjetnjak med Murom i Dravom kakvim ga najčešće doživljavamo. Cvjetnjak u koji su unešene ili zalutale mnogobrojne strane invazivne vrste koje narušavaju ekosustave u kojima u prisutne, a to su: zlatošipka, ambrozija, bagrem, žljezdasti nedirak… Borba s njima je tek započela, a tko će biti uspješniji u toj priči, vidjet ćemo kroz godine i desetljeća koja su pred nama. Istraživanja će nam svakako pomoći boljem poznavanju razine problema te traženju načina kojim metodama pristupiti u rješavanje istog.

Dio istraživanja i vrsta koje su zabilježene možete vidjeti u galeriji (Foto: M. Cindrić).

Ovo istraživanje sufinancira se iz projekta „Project 101113557 ─ LIFE22-NAT-AT-LIFE RESTORE for MDD“ sredstvima Europske Unije i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.