Novootkrivena nadzemna skloništa šišmiša

Od ove smo godine bogatiji za dva nova nadzemna skloništa šišmiša. Bogatiji u smislu da su nam tek ove godine otkrivena i to zahvaljujući komunikaciji s našim dionicima i njihovim dojavama.

Već prošle, 2023. godine naslutili smo prisutnost šišmiša u potkrovlju Muzeja Međimurja Čakovec temeljem tragova tj. guana (izmet šišmiša), a ove smo godine potvrdili naše sumnje. Osim redovitog monitoringa porodiljnih kolonija šišmiša koji Međimurska priroda provodi ljeti u određenim nadzemnim skloništima, ovog ljeta tvrtka GEONATURA provela je istraživanje šišmiša u neobnovljenom dijelu potkrovlja Muzeja Međimurja Čakovec. Potvrđena je prisutnost kolonije šišmiša vrste kasni noćnjak (Eptesicus serotinus), dok se za još dvije zabilježene vrste pretpostavlja da su „slučajno“ zalutale u potkrovlje Muzeja.

Potkrovlje Muzeja Međimurja Čakovec (foto: M. Cindrić)

Drugi nalaz zabilježen je u crkvi sv. Martina u Svetom Martinu na Muri, gdje je već godinama prisutna velika količina guana, što znači da šišmiši već godinama tamo imaju svoje sklonište visoko u crkvenom tornju.

Toranj crkve svetog Martina u Svetom Martinu na Muri (foto: M. Cindrić)

S obzirom na navedeno, Muzej Međimurja Čakovec i crkva sv. Martina na Muri upisat će se u bazu nadzemnih skloništa uvrštenih u program praćenja šišmiša na području RH. To znači da će djelatnici Međimurske prirode u spomenuta dva objekta provoditi redoviti godišnji monitoring šišmiša te da će se voditi računa o smjernicama za zaštitu šišmiša: eventualne buduće radove na objektima potrebno je planirati za razdoblje kada jedinke šišmiša ne borave u objektu (od početka listopada do početka ožujka), potrebno je ostaviti postojeće pukotine u potkrovlju koje omogućuju šišmišima ulazak i izlazak, pri zaštiti drvne građe potrebno je koristiti sredstva za zaštitu drveta koja nisu otrovna za toplokrvne životinje (biološka sredstva), guano je potrebno čistiti, a može ga se iskoristiti i kao vrijedno gnojivo.

Dosadašnji rezultati pokazuju stabilno stanje populacija šišmiša u Međimurskoj županiji što možemo zahvaliti dobroj komunikaciji Međimurske prirode sa svojim dionicima kao i uspješnom suživotu ljudi i šišmiša.