Divlji oprašivači započeli su svoju aktivnost već u ožujku. Bumbari su jedni od prvih aktivnih oprašivača, a s dolaskom lijepog vremena i toplijih dana aktivnosti započinju divlje pčele, muhe lebdjelice i leptiri. Lijepo vrijeme pogodovalo je i livadama. Livade su započele cvjetati i cvasti. Proljetne i rano ljetne vrste poput rozih orhideja, žutih maslačaka i žabnjaka ljutića, plavog različka, crvenog divljeg maka i bijele divlje mrkve važna su hrana za divlje oprašivače.
Važnost mozaične košnje i odgoda prvih košnji uvelike pomaže opstanku divljih oprašivača. Jedna od pomoći za divlje oprašivače, posebice solitarnih pčela su hoteli za kukce, odnosno specificirani hoteli samo za pčele. Hoteli za pčele pomažu razmnožavanju divlji pčela time što njihove rupe služe kao mjesto za gniježđenje. Pčela u svaku rupu polaže jajašca ličinki koje ograđuje blatom i puni peludom. Pelud služi ličinkama kao hrana, a blatni zidovi kao zaštita. Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode u sklopu BEE(A)WARE projekta izradila je 111 hotela za pčele.



Cilj aktivnosti je osvijestiti javnost koliko su divlji oprašivači brojniji i važniji za oprašivanje i razmnožavanje ne samo poljoprivrednih usjeva već i za livadno cvijeće te cvatuće vrste drveća kao što su divlja trešnja, oskoruša, jarebika, sremza, bazga, svib i sl. Međimurska priroda hotele za pčele darovat će svim zainteresiranim pojedincima koji u cilju imaju divlje oprašivače nastaniti u svom vrtu ili cvjetnjaku.
Tom prigodom izrađen je mali vodič za postavljanje hotela za pčele. Vodič opisuje važne korake kojih se potrebno pridržavati kako bi hotel izvršio svoju funkciju i u njega se nastanile pčele. Vodič je u digitalnom obliku te ga možete preuzeti na niže objavljenom dokumentu.
